Bu programın sinirler ile yoğun olarak konsantre edilen kaslara yönlendirilen çıkış nabzı düşüktür, bu nedenle yüksek uyarımdan kaynaklanan tetanos eğilimi vardır. Program ayrıca, zayıf arka kasları güçlendirmek

ve hamilelik sonrası problemler için de kullanılabilir. Bu özel antrenman programı kasların ve hamilelik boyunca devam eden bağdokunun yeniden canlanmasına ve sağlamlaşmasına yardımcı olur. Hamilelikten hemen sonra karın kasları bu program ile orijinal hacim ve durumunu yeniden kazanabilir.

Emzirme sırasında EMS antrenmanı, laktik asit seviyesinde değişimlere neden olduğu ve sütün tadını ve bileşimini değiştirdiği için önerilmez. Bu, göğüs kaslarının antrenmanının bir sonucu değildir, fakat tüm vücutta yapılan yoğun egzersizlerin sonucudur(Bu, tabi ki EMS antrenmanlarına özgü değildir, genel bir durumdur). Emzirme evresinde, bebek katı besinle beslenmeye başladığında, nazik bir alt vücut çalışması gerçekleştirilebilir. Emzirmeden sonra, çalışmaların yoğunluğu aşamalı olarak arttırılabilir ve EMS antrenmanı birisinin hamilelik öncesi şeklini kısa bir süre içerisinde almasına yardımcı olacaktır. En iyi sonuçlara, çalışmaların yoğunluğu dereceli olarak arttırılırsa ulaşılabilir.